G Power ile Örneklem Büyüklüğü Hesaplama

admin tarafından tarihinde yayınlandı

Bilimsel araştırma sürecinde en önemli aşamalardan birisi örneklem büyüklüğünü hesaplamadır. Bu konuyu Yüksek Lisans Doktora Tez Analizi yazımızda açıklamıştır. Araştırmalarınızın veri analizi kısmına geçmeden önce örneklemi nasıl belirlediğiniz, örneklem sayınızın yeterli olup olmadığı ve bu konuda kullanılan güç analizi en önemli konulardandır. Ülkemizde yapılan yayınlarda sıklıkla “100 kişi ile veri toplasam yeterli olur mu?” gibi araştırmaya yönelik tahmini değerlerle yola çıkılmaktadır. Bu yazımızda G Power ile neler yapılabileceğini anlatacağız. G Power ile Örneklem Büyüklüğü Hesaplama pratik bir şekilde yapılabilmektedir.

G Power programını https://www.psychologie.hhu.de/arbeitsgruppen/allgemeine-psychologie-und-arbeitspsychologie/gpower.html adresinden indirebilir ve program hakkındaki bilgileri bu adresten edinebilirsiniz. Bu sayfada aynı zamanda programın kullanım kitapçığını bulabilirsiniz. Bu yazıda kısa bir bilgilendirmenin ardından örnek bir uygulama yapılacaktır.

G Power ile araştırmalarınıza başlamadan önce değişken sayılarınıza ve etki büyüklüğüne göre örneklem büyüklüğü hesaplanabilmektedir. Aynı zamanda araştırma tamamlandıktan sonra elde ettiğiniz katsayılara göre etki büyüklüğü (effect size) de hesaplanabilmektedir. Bu durum G Power programında A priori ve Post-hoc olarak yer almaktadır. Bu seçeneklerin program üzerindeki yeri aşağıdaki şekilde görülmektedir.

g power
g power

A priori, adından da anlaşılacağı gibi araştırmaya başlamadan önce yapılan örneklem büyüklüğü hesaplama yöntemidir. Yapılacak olan araştırma, kullanılan bağımlı ve bağımsız değişken sayısına ve kullanılacak analiz yöntemine göre seçimler yapılarak örneklem büyüklüğü hesaplanmaktadır. Post-hoc ise araştırma tamamladıktan sonra elde edilen katsayılara göre yapılan analizlerdir.

G Power ile exact test, t testi, f testi, ki kare testi ve z testi temelinde yapılan araştırmalar için örneklem büyüklüğü hesaplaması yapabilmektedir. Bu istatistikler kapsamında birçok analiz yapabilmekle birlikte çoğu araştırmada sıklıkla kullanılan bağımsız örneklem t testi, ilişkili örneklem t testi, tek örneklem t testi, varyans analizleri (ANOVA, ANCOVA, MANOVA), regresyon analizleri, ki kare analizi gibi analizlerle yapılan çalışmalar için örneklem büyüklüğü hesaplanabilmektedir.

Özetle

G Power ile Örneklem Büyüklüğü Hesaplama pratik bir şekilde yapılabilmekte ve birçok araştırmanın örneklem büyüklüğü hesaplaması açısından kurtarmaktadır. Makale, yüksek lisans tezi ya da doktora tezi fark etmeksizin bilimsel araştırmalarınızın örneklem büyüklüğü ile ilgili bölümünde G Power programı size çok yardımcı olacaktır.

Bu konu hakkında veya diğer konularda sorularınızı yorum olarak ya da iletişim bölümünden gönderebilirsiniz.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir