PLS Temelli Yapısal Eşitlik Modeli

admin tarafından tarihinde yayınlandı

PLS Temelli Yapısal Eşitlik Modeli (Partial Least Squares) yöntemi Türkçe karşılığı ile Kısmi En Küçük Kareler Yöntemi ile yapılan eşitlik modeli son yıllarda popülerliğini artırmaktadır. Aslında En Küçük Kareler Yöntemi regresyon analizlerinde uzun yıllardır kullanılan bir yöntem olmasına rağmen yapısal eşitlik modeline entegre edilmesi ve yaygın olarak kullanılmaya başlaması yeni sayılır.

PLS Temelli yapısal eşitlik modeli, Yapısal Eşitlik Modeli Varsayımları yazımızda da belirttiğimiz gibi Varyans Temelli Yapısal Eşitlik Modeli olarak geçmektedir. Varyans temelli yapısal eşitlik modelinin ise en önemli avantajı birçok veri setine uygulanabilmesi ve karşılanması güç varsayımlarının olmamasıdır. Kovaryans temelli yapısal eşitlik modelinde ise çok değişkenli normallik, aykırı değerler, gizil ve gözlenen değişkenleri sayısının uygun olması, uyum indekslerinin karşılanması gibi birçok şart bulunmaktadır. PLS temelli yapısal eşitlik modeli analizlerinde ise bu varsayımlar bulunmamaktadır. Veri seti normal dağılmasa veya örneklem büyüklüğü küçük olsa dahi bu analizler gerçekleştirilebilmektedir.

Yapısal Eşitlik Modeli yazımızda belirttiğimiz yapısal regresyon modeli, path analizi, aracılık etkisi, düzenleyicilik etkisi gibi analizlerin tamamı PLS temelli yapısal eşitlik modeli analizlerinde de gerçekleştirilebilmektedir.

Hangi programlar ile PLS temelli yapısal eşitlik yapılabilir?

SmartPLS

PLS ile yapısal eşitlik modeli analizleri özellikle SmartPLS uygulamasının geliştirilmesi ve güncellenerek daha ileri düzeye taşınması ile daha da popüler hale gelmiştir. PLS yöntemini kullanarak yapısal eşitlik modeli analizlerini gerçekleştiren yazılımlardan bazıları aşağıda sıralanmıştır.SmartPLS: SmartPLS bu konuda en popüler yazılım olarak söylenebilir. SmartPLS 2.0 versiyonu ücretsiz iken SmartPLS 3 versiyonu ücretlidir. https://www.smartpls.com/downloads adresinde ikinci versiyonu ücretsiz olarak veya üçüncü versiyonu bir ay deneme sürüm olarak indirebilirsiniz.

WarpPLS

Bu konuda diğer popüler bir yazılım WarpPLS’tir. Bu yazılım da yapısal eşitlik modeli ile ilgili birçok analizi gerçekleştirebilmektedir. Yazılımı denemek için http://www.warppls.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

ADANCO

Bu konuda iddialı yazılımlardan diğeri ADANCO yazılımıdır. Yazılım sürekli güncellenerek geliştirilmektedir. Bu yazılımı incelemek için https://www.composite-modeling.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

semPLS paketi

R ve R Studio yazımızda belirttiğimiz gibi R yazılımı ile birçok analiz ücretsiz bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. R yazılımında analizler ve uygulamalar paketler üzerinden yapılmaktadır. semPLS paketi R üzerinde PLS ile yapısal eşitlik modeli yapılması için geliştirilmiştir. Son zamanlarda popüler olan R ile analizleri gerçekleştirdiği için popülerliği her geçen gün artmaktadır. Bu paketi kurmak ya da paketin detaylarını öğrenmek için https://cran.r-project.org/web/packages/semPLS/index.html adresini ziyaret edebilirsiniz.

Sonuç olarak PLS ile yapısal eşitlik modeli analizlerini gerçekleştiren birçok yazılım vardır ve PLS ile analizleri gerçekleştirmenin birçok avantajı bulunmaktadır. Her zaman dediğimiz gibi en uygun yöntem araştırmanızdaki evren, örneklem ve veri setinin özellikleridir. Veri seti incelendikten sonra varyans veya kovaryans temelli yapısal eşitlik modeline karar verilebilir.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir