R ve R Studio

admin tarafından tarihinde yayınlandı

R ve R Studio son zamanlarda istatistik dünyasında en çok kullanılan yazılım olma yolunda ilerlemektedir. R bir istatistik uygulamasından öte bir yazılım dilidir. Ücretsiz olması ve aklımıza gelebilecek analizlerden çok daha ötesini yapabilecek bir kapasiteye sahip olduğu için son dönemlerin en popüler uygulamasıdır. Sadece istatistik analiz değil, veri madenciliği ve yapay zeka uygulamaları gibi birçok çalışmayı yürütebilmektedir. R Studio ise R yazılımını daha kullanışlı hale getiren bir paket olarak düşünülebilir.

Son dönemdeler yayınlanan ileri istatistik içeren makalelere baktığımız zaman çoğunda R kullanıldığı görülmektedir. Hatta bir döneme damgasını vuran SPSS’i tahtından eden ve her geçen gün daha da güçlenen bir yazılımdır.

Yazılımı indirmek isteyenler https://www.r-project.org/ adresini ziyaret ederek yazılıma ve yazılımın kullanımına yönelik detaylı bilgiye ulaşabilir. R Studio ise https://rstudio.com/ adresiz ziyaret edilerek, ücretsiz versiyonunu indirilebilir. Ücretsiz versiyonu öğrenmek ve kullanmak isteyen kullanıcıların tüm ihtiyacını karşılamaktadır. R ve R Studio bu işlerle ilgilenmek isteyen kişiler için her geçen gün vazgeçilmez olacaktır.

R yazılı analizleri paketler üzerinden gerçekleştirmektedir. Yani ne yapmak istiyorsanız ilgili paketi yüklemeniz gerekmektedir. Örneğin PLS Temelli Yapısal Eşitlik Modeli yapmak istiyorsanız semPLS paketini kurmanız gerekmektedir. Genellikle tek bir paket ile işler tamamlanmamaktadır. Veriyi analiz ederken bir paket, veri üzerinde görselleştirme yaparken başka bir paket kullanılabilir. İçerisinde yüzlerce paket vardır ve her geçen gün yeni paketler yayınlanmaktadır. Hatta yazılıma meraklı olan kişiler kendi paketlerini yazabilmektedir.

Biz de R yazılımının bu güçlü yönlerinden destek alarak araştırmalarımızda R yazılımını kullanmaktayız.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir