SmartPLS

admin tarafından tarihinde yayınlandı

SmartPLS, yapısal eşitlik modeli ile yapılan çalışmalar için son zamanlarda ön plana çıkmaktadır. Yapısal Eşitlik Modeli ile yapılan araştırmalar Varyans ve Kovaryans temelli yapısal eşitlik modeli olmak üzere 2 grupta ele alınmaktadır.

Kovaryans temelli yapısal eşitlik modeli çalışmaları alanyazında en sık rastladığımız uygulamalardır. Daha önce tanıtımını yaptığımız IBM AMOS, LISREL, MPLUS gibi yazılımlar kovaryans temelli yapısal eşitlik modeli analizlerini yapmaktadır. Fakat kovaryans temelli yapısal eşitlik modellerinin birçok varsayımı karşılamış olması gerekmektedir. Bu varsayımları okumak için Yapısal Eşitlik Modeli Varsayımları isimli yazımızı okuyabilirsiniz. Bu varsayımların karşılanması kolay değildir ve açıkçası birçok araştırmada bu varsayımların incelenmeden analizlere geçildiği görülmektedir.

SmartPLS yazılımı varyans temelli yapısal eşitlik modeli için kullanılan bir yazılımdır. PLS (Kısmi En Küçük Kareler: Partial Least Squares) yöntemi ile yapısal eşitlik modeli analizlerini gerçekleştirmektedir. Bu konuda bilgi edinmek için PLS Temelli Yapısal Eşitlik Modeli yazımızı okuyabilirsiniz.

Smart PLS kovaryans temelli yapısal eşitlik modelinin uzun varsayımlarının karşılanmasına gerek kalmadan analizleri gerçekleştirebilmektedir. Bu nedenle son zamanlarda sıklıkla tercih edilmektedir.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir